ABB IGBT MODULE KIT FS225R12KE3/AGDR-71C S 68569303
Model and component analysis
1. Core component composition
IGBT module:
Model: FS225R12KE3
Brand/Series: Infineon E3 series, which belongs to industrial grade medium power IGBT modules.
Driver board:
Model: AGDR-71C
Product Code: 68569303 (ABB internal material code, used to uniquely identify kit configuration).
2. Meaning of Model Parameters
FS225R12KE3:
FS: Infineon Standard IGBT Module
225: Rated current 225 A (RMS, RMS)
12: Rated voltage 1200 V
KE3: E3 technology platform, low loss design, optimized short-circuit withstand capability
AGDR-71C:
AGDR: ABB Driver Board Series
71: Specific driver versions compatible with 1200 V IGBT (may support higher currents or special functions)
Technical parameters
1. IGBT module (FS225R12KE3)
Electrical parameters:
Rated voltage (Vces): 1200 V
Rated current (Ic, RMS): 225 A (@ Tc=80 ° C, sine wave load)
Pulse current (Icm): 450 A (10ms pulse width, duty cycle ≤ 1%)
Saturation voltage drop (Vce (sat)): typical value 1.8 V (@ Ic=225 A, Tj=25 ° C)
Switching frequency: up to 20 kHz (depending on heat dissipation conditions and load type)
Mechanical and thermal characteristics:
Size: Approximately 121 mm x 44 mm x 14 mm (length x width x height)
Weight: Approximately 0.4 kg
2. Drive board (AGDR-71C)
Power supply and interface:
Power supply voltage:+15 V DC (turn-on voltage)/-7 V DC (turn off bias), isolated power supply design, strong anti-interference ability
Signal input: Optocoupler isolation, compatible with 3.3 V/5 V TTL signals, input impedance ≥ 10 k Ω
Output characteristics: Peak driving current ± 10 A, supports fast on/off (rise/fall time ≤ 150 ns)
Protection function:
Miller clamp: suppresses gate oscillation and improves electromagnetic compatibility (EMC)
Application scenarios
1. Industrial transmission system
2. New and renewable energy
3. Transportation and Special Equipment
Key points for installation and maintenance
1. Installation Guide
Mechanical installation:
Heat sink selection: It is recommended to use ABB original heat sinks or equivalent aluminum profiles. The contact surface should be coated with thermal conductive silicone grease (thickness ≤ 0.1 mm) to minimize thermal resistance.
Electrical connection:
Main circuit: Low inductance copper bars or cables with a spacing of ≥ 10 mm are required for the DC bus (+/-) and output terminals (U/V/W) to reduce parasitic inductance.