ABB IGBT MODULE KIT FS450R12KE3/AGDR-71C S 68569354
product overview
Core components:
IGBT module (FS450R12KE3): using Infineon E3 technology platform, supporting 1200 V voltage and 450 A rated current, with low saturation voltage drop and high switching frequency characteristics, suitable for high-frequency power conversion.
Product specifications
Power parameters:
IGBT module:
Rated voltage (Vces): 1200 V
Rated current (Ic, RMS): 450 A
Pulse current (Icm): 900 A (10 ms pulse width, duty cycle ≤ 1%)
Saturation voltage drop (Vce (sat)): Typical value 1.7 V (@ Ic=450 A, Tj=25 ° C)
Driver board:
Power supply voltage:+15 V DC (on)/-7 V DC (off)
Drive signal: Optocoupler isolation, compatible with TTL/CMOS levels, input impedance ≥ 10 k Ω
Physical characteristics:
Weight: The net weight of the kit is approximately 1.8 kg (including modules and driver boards).
Size:
Module size: 140 mm x 50 mm x 16 mm (length x width x height)
Driver board size: compatible with module design, supports parallel installation to save space.
Heat dissipation design:
Application Fields
Industrial automation:
Industrial heating equipment: induction heating power supply, electric arc furnace, etc., supporting high-frequency switching (up to 20 kHz), optimizing heating efficiency.
In the field of new energy:
Photovoltaic inverter: Large centralized inverter (above 500 kW), compatible with 1000 V DC bus, achieving efficient MPPT tracking and grid harmonic suppression.
Transportation:
Electric vehicle charging: The core power module of the ultra fast charging pile (over 300 kW) supports an 800 V high-voltage platform, reducing charging time to less than 10 minutes.