  • REXRTOH SYHNC100-NIB-24-P-D-E23-A012 Encoder | Synchronous Serial Interface
    ❤ Add to collection
    110V-380V
    5W-130W
    1A-30A
    1 year
    30
    United States, France, Japan, Viet Nam, Australia, Russia, Germany, Italy, Arabia
    • Satisfaction:
      Sales: 0
      Review: 0
    Weight:0.320KG
    • Quantity:
    • (Inventory: 5340)
Description
REXRTOH SYHNC100-NIB-24-P-D-E23-A012 Absolute Rotary Encoder
SSI Interface and Absolute Positioning Technology
Key Features and Design Specifications
The model number reveals several key attributes of the SYHNC100-NIB-24-P-D-E23-A012 encoder:
  • 24V DC Operation (24): Standard industrial supply voltage for easy integration into common control cabinet power systems.
Technical Specifications Overview
Parameter / Code Specification / Meaning
Product Series SYHNC100 (Synchronous Serial Interface Encoder)
Bearing Type NIB (Non-Intrusive Bearing)
Supply Voltage 24 V DC