ABB 5SHY35L4520 Asymmetric Integrated Gate Converter Thyristor
来源: | 作者:FAN | 发布时间 :2025-06-24 | 278 次浏览: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
Product characteristics
Device Overview
Type: Asymmetric Integrated Gate Commutated Thyristor (AS-IGCT).
Model: 5SHY 35L4520.
characteristic:
High non buffering shutdown rated value.
Optimized for mid frequency applications.
High electromagnetic anti-interference ability.
Simple control interface with status feedback.
Supports AC or DC power supply.
Electrical parameters
Blocking characteristics
Repetitive off state peak voltage: V ₍ DRM ₎, 4500 V
Permanent DC voltage (100 FIT failure rate): V ₍ DC ₎, 2800 V
Reverse voltage: V ₍ RRM ₎, 17 V
Repetitive off state peak current: I ₍ DRM ₎, 50 mA
On state characteristics
Maximum average on state current (IT (AV) M): 1700 A (half sine wave, TC=85 ° C, double-sided cooling).
Maximum on state effective current (IT (RMS)): 2670 A.
Non repetitive surge on state peak current:
When tp=3 ms: 50 × 10 ³ A.
When tp=10 ms: 32 × 10 ³ A.
When tp=30 ms: 20.5 × 10 ³ A.
On state voltage (VT): When IT=4000 A and Tj=125 ° C, the typical value is 2.35 V and the maximum value is 2.7 V.
Threshold voltage (V ₍ T0 ₎): 1.4 V (Tj=125 ° C).
Slope resistance (rT): 0.325 m Ω.
Switch performance
Activate features
Critical on state current rise rate (diT/dt (cr)): maximum value of 1000 A/μ s.
Opening delay time (td (on)): maximum value of 3.5 μ s.
State feedback activation delay time (td (on) SF): maximum value of 7 μ s.
Rise time (tr): maximum value of 1 μ s.
Single activation energy (Eon): maximum value of 1.5 J.
Off characteristic
Maximum controllable turn off current (ITGQM): 4000 A.
Turn off delay time (td (off)): maximum value of 7 μ s.
State feedback shutdown delay time (td (off) SF): maximum value of 7 μ s.
Single turn off energy (Eoff): typical value 19.5 J, maximum value 22 J.
Gate Unit data
Power supply parameters
Gate unit voltage (VGin RMS): 28-40 V (AC square wave or DC).
Minimum starting current (Igin Min): 2 A.
Maximum power consumption (Pgin Max): 130 W.
Internal current limit (Igin Max): 8 A.