ABB IGBT MODULE KIT FS225R17KE3/AGDR-76C S 68569583
Product overview
Core components:
IGBT module (FS225R17KE3): using Infineon E3 technology platform, supporting 1700 V high voltage and 225 A rated current, suitable for industrial scenarios that require high voltage isolation, such as medium voltage converters, power electronic transformers, etc.
Product specifications
Power parameters:
IGBT module:
Rated voltage (Vces): 1700 V
Rated current (Ic, RMS): 225 A
Pulse current (Icm): 450 A (10 ms pulse width, duty cycle ≤ 1%)
Saturation voltage drop (Vce (sat)): Typical value 2.3 V (@ Ic=225 A, Tj=25 ° C)
Driver board:
Power supply voltage:+15 V DC (on)/-7 V DC (off), isolated power supply design
Signal input: Optocoupler isolation, compatible with 3.3 V/5 V TTL signals, supports programmable dead time
Physical characteristics:
Weight: The net weight of the kit is approximately 2.1 kg (including modules and driver boards).
Size:
Module size: 150mm x 60mm x 18mm (length x width x height)
Heat dissipation design:
Application Fields
Medium and high voltage industrial transmission:
New energy and power grid:
Photovoltaic inverter (centralized): Suitable for large-scale photovoltaic power stations with 1500 V DC bus, achieving efficient MPPT tracking and grid connected power generation under high voltage input.
Energy Storage Converter (PCS): The core module of high-voltage energy storage systems, supporting bidirectional power flow and adapting to the high voltage requirements of grid level energy storage (such as 10 kV energy storage converters).
High end equipment and special power supply:
Rail transit traction system: traction inverter module for high-speed trains and subways, supporting 3300 V high voltage input to meet the high power density requirements of high-speed trains.
Pulse power supply: Pulse power module for radar, particle accelerator and other equipment, supporting high-frequency switching (up to 15 kHz) and fast energy release.
Product advantages
High voltage reliability:
The module adopts Infineon's advanced trench gate technology, which enhances the insulation reliability under high voltage and meets the requirements of pollution level 2 in IEC 60664-1 standard.