ABB IGBT MODULE KIT FS300R17KE3/AGDR-66C S 64717839
Model and component analysis
1. Core component composition
IGBT module:
Model: FS300R17KE3
Brand/Series: Infineon E3 series, which belongs to high-voltage and high-power IGBT modules.
Driver board:
Model: AGDR-66C
Product Code: 64717839 (ABB internal material code, used to uniquely identify the kit).
2. Meaning of Model Parameters
FS300R17KE3:
FS: Infineon Standard IGBT Module
300: Rated current 300 A (RMS, RMS)
17: Rated voltage 1700 V
KE3: E3 technology platform, low loss design
AGDR-66C:
AGDR: ABB Driver Board Series
66: Driver version compatible with high voltage level IGBT
C: Coated board (suitable for harsh environments, enhancing corrosion resistance)
Technical parameters
1. IGBT module (FS300R17KE3)
Electrical parameters:
Rated voltage (Vces): 1700 V
Rated current (Ic, RMS): 300 A
Pulse current (Icm): 600 A (10ms pulse width)
Saturation voltage drop (Vce (sat)): Typical value 2.1 V (@ Ic=300 A, Tj=25 ° C)
Switching frequency: up to 20 kHz (depending on heat dissipation conditions)
Mechanical characteristics:
Package: Press Fit, supports direct soldering or plug-in installation
Size: Approximately 121 mm x 44 mm x 14 mm
Weight: Approximately 0.5 kg
2. Drive board (AGDR-66C)
Supply voltage:
Main power supply:+15 V DC (driving IGBT on), -7 V DC (off bias)
Auxiliary power supply: isolated power supply, strong anti-interference ability
Interface features:
Optocoupler isolated input, compatible with TTL/CMOS levels
Protection function:
Gate voltage monitoring (Vge undervoltage protection)
Active Miller clamp (suppresses oscillation)
Short circuit protection (DESAT detection, response time<1 μ s)
Application scenarios
1. Industrial sector
Medium and high voltage frequency converters: such as ABB ACS800 series models suitable for 1700 V level, used to drive high-power motors (such as mining machinery, steel rolling mills).
Renewable energy:
Power quality equipment:
2. Rail Transit and Ships
3. Special power supply
Installation and maintenance
1. Installation points
Mechanical installation:
The module needs to be installed vertically on the heat sink, ensuring a flat contact surface, and using thermal conductive silicone grease (thickness ≤ 0.1mm).
Electrical connection:
Grounding: The driver board and module casing must be reliably grounded with a grounding resistance of<1 Ω.
2. Maintenance and troubleshooting
Daily inspection:
Visually inspect the surface of the module for cracks, erosion, or discoloration.
Measure the output voltage of the driver board: turn-on voltage+15 V ± 5%, turn off voltage -7 V ± 5%.