GE VMIVME-3115-010 32-Channel 12-bit Analog Output Board
来源: | 作者:FAN | 发布时间 :2025-09-19 | 500 次浏览: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
ANALOG INPUTS
• High throughput; aggregate scan rates to 2 MHz
• Four sample-and-hold, differential analog input channels
• 12-bit analog-to-digital converter (ADC), with range options of 0 to +5 V and ±5 V, or 0 to +10 V to ±10 V
• Simultaneous sampling of all inputs
• Dual 256 Kbyte data buffers
• Continuous or synchronous sequencing
• Multiboard or independent synchronizing
• Program-controlled bus interrupter
• No programming required in software transparent operating mode
• MTBF: 32,800 hrs. (217E)
ANALOG OUTPUTS
• Dual 12-bit (10 mA) analog outputs
• Output ranges of 0 to +10 V, ±5 V, and ±10 V
DIGITAL INPUT/OUTPUT
• Dual 8-bit TTL I/O ports, program controlled as inputs or outputs
GENERAL DESCRIPTION
Sample-and-hold input amplifiers provide “snapshot” simultaneous sampling of all analog inputs at aggregate sample rates up to 2 MHz, and virtually eliminate time skewing between input channels.  The VMIVME-3115 supports both independent and multiboard synchronization.  Dual analog outputs enable the board to “close the loop” in system servo applications.
Dual analog output channels can drive 10 mA loads over the maximum output range of ±10 V.  On-line or off-line (disconnected) operation is program controlled.  Each analog output is controlled directly by a single 16-bit word in the VMEbus short I/O space.
FUNCTIONAL CHARACTERISTICS
Memory Addressing: The Analog-to-Digital Converter (ADC) buffer appears as conventional
Operation is supported in any slot except slot 1.
Access Privilege: Address modifiers are decoded to support either supervisory, nonprivileged, or both accesses.  Jumpers are provided to support this feature, and are factory configured for either access.  Decoded modifier codes include 09, 0A, 0B, 0D, 0E, 0F, 2D, 29, 39, 3A, 3B, 3D, 3E, and 3F.