Yokogawa DLM5000HD series high-definition oscilloscope
来源: | 作者:FAN | 发布时间 :2025-11-05 | 681 次浏览: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
Document Overview
Basic information and precautions
(1) Documents and Contact
(2) Important precautions
Interface differences: The illustrations in the manual may differ from the actual screen display.
image.png
Instrument basic settings
(1) Model and symbol rules
(2) Classification of safety warnings
Note: Important information for the correct operation of the instrument.
Core Function Operation Guide
(1) Vertical and horizontal control
Analog signal channel configuration (CH menu)
Basic settings: Can control waveform display switch, input coupling (AC/DC/DC50), probe parameters (attenuation ratio, etc.), waveform inversion, linear scaling, label display, bandwidth limitation, offset, etc. When the input coupling is AC, low-frequency signals or low-frequency components may be attenuated, and attention should be paid to the integrity of signal monitoring; The DC50 mode displays the DC and AC components of the signal through 50 Ω.
Safety restrictions: The maximum voltage for a 1M Ω input is 300 Vrms or 400 Vpeak (100kHz and below), and for a 50 Ω input, the maximum voltage is 5 Vrms or 10 Vpeak. Overvoltage may damage the input part; When changing the input coupling, attention should be paid to the actual coupling state changes during the next waveform acquisition.