  • YOKOGAWA YS1700-100/A06/A31 Programmable Indicator Controller
    ❤ Add to collection
    110V-380V
    5W-130W
    1A-30A
    1 year
    30
    United States, France, Japan, Viet Nam, Australia, Russia, Germany, Italy, Arabia
    • Satisfaction:
      Sales: 0
      Review: 0
    Weight:0.120KG
    • Quantity:
    • (Inventory: 99999)
Description
GENERAL
FEATURES
• AC/DC dual power supply with wide operating voltage range to ensure stability against supply voltage fluctuations: Can be driven by either an AC (100 V) or DC (24 V) power supply. Furthermore, the DC power supply enables receiving power without polarity. (Must be specified upon ordering if using a 220 V AC power supply.)
• 250 mm depth (for basic types only)
• Dust- and splash-proof IP54 faceplate (for basic type only)
• CE Mark (for basic type and YS100 compliant type only)
• FM Nonincendive explosion protection (optional for basic type only)
• CSA Nonincendive explosion protection (optional for basic type).
• Communication (optional)
- Ethernet (Modbus/TCP; for basic type only)
- DCS-LCS communication
Hardware specification parameters
Power supply and physical characteristics
Power type: AC/DC dual power drive (default 100V AC/24V DC), 220V AC single power drive (specified when ordering)
Physical dimensions: Basic type 144 × 72 × 250mm (H × W × D), weight 1.6kg; with expansion I/O type main unit and expansion cable, total weight approximately 1.92kg
Protection level: Basic front panel IP54 (dustproof and splash proof)
Installation requirements: Panel installation, panel thickness 2.3-25mm, single installation opening 137+2 × 68+0.7mm, parallel installation needs to adjust the opening width according to the quantity (2 units 140mm, 3 units 212mm, etc.)