  • ABB PPD113B01-10-150000 Excitation unit controller
    ❤ Add to collection
    110V-380V
    5W-130W
    1A-30A
    1 year
    30
    United States, France, Japan, Viet Nam, Australia, Russia, Germany, Italy, Arabia
    • Satisfaction:
      Sales: 0
      Review: 0
    Weight:3.100KG
    • Quantity:
    • (Inventory: 33)
Description
INTRODUCTION
It belongs to the digital output module and can provide control signals to drive and monitor the working status of the equipment. Secondly, it has the function of excitation winding drive, which can provide a 24V DC output to drive the excitation winding in the motor or generator, generating the required magnetic field. In addition, the controller also has monitoring function, which monitors the excitation current through a 10V DC output to ensure that the equipment operates under correct electrical conditions.